top of page

PARODONTOLOGIE

Parodontologie je akreditovaná odbornost zubního lékařství, která se specializuje na léčbu parodontitidy a zlepšuje stav měkkých tkání v dutině ústní . Tím zlepšuje i stav chrupu jako celek.

Nejčastěji léčí záněty dásní a parodontitidu ( lidově řečeno parodontózu). 

Také řeší ústupy dásní, odhalování krčků, přenosy štěpů k doplnění chybějící dásně (plastika gingivy), přetíná vysoké a rušivé tahy retních uzdiček, prohlubuje vestibulum, upravuje nevhodný tvar protézního lože a tím zlepšuje stabilitu a "držení" snímacích náhrad.. apod. Používá k tomu chirurgických a mikrochirurgických postupů.

PARODONTITIDA

Jedná se o bakteriální zánět podpůrných tkání zubu (dásně u krčku, vazivové tkáně a kostní lůžka v okolí kořene zubu).

 Obvykle jí předchází zánět dásní – gingivitida.

PŘÍZNAKY A NÁSLEDKY ONEMOCNĚNÍ

Příznaky onemocnění jsou krvácení dásní, v pozdějším stadiu se tvoří parodontální choboty, mohou se obnažovat zubní krčky. Objevuje se zápach z úst. Onemocnění postupně vede až ke změně pozice a viklání zubů, jak s postupujícím zánětem dochází k úbytku vaziva a kostěného lůžka zubů.

Poškození způsobená parodontitidou jsou většinou nevratná. Nebezpečí tohoto onemocnění je umocněno relativní bezbolestností jeho projevů (krvácení a ústup dásní nejsou výrazně bolestivé), přitom se jedná o jedno z nejzávažnější onemocnění chrupu. 

LÉČBA

V mírném stadiu spočívá léčba především v zubní hygieně – odstraňování plaku a zubního kamene v okolí korunky a krčku zubu.

 Ve středním stadiu již nestačí pouhá úprava hygieny. Odstraňuje se nad i poddásňový zubní kámen speciálními kyretami, provádí se výplach chobotů, doplňuje se lokálně působící medikamentózní léčbou..

U úporných a špatně léčitelných stavů lze provést analýzu DNA patogenů v chobotech pro cílenou léčbu.

Léčba bývá v indikovaných případech doplněna chirurgickými postupy.

 

Jak z výše uvedeného vyplývá, pro úspěšnou léčbu parodontitidy je klíčová včasná diagnóza a zahájení léčby onemocnění. V optimálním případě tato léčba může spočívat pouze v zákrocích dentální hygieny - ošetření v ordinaci a ve změně návyků dentální hygieny pacienta.

VYBAVENÍ A MOŽNOSTI OŠETŘENÍ NA NAŠEM PRACOVIŠTI

Na našem pracovišti používáme nadstandardní postupy vyšetření i léčby tohoto onemocnění.

 

Diagnostiku provádíme pomocí digitální parodontologické sondy s jednorázovými nástavci, která zajišťuje bezbolestné a přesně kalibrované měření parodontálních chobotů a recesů. Při měření hloubky chobotů zajišťuje vždy normovaný tlak 20g, což významně zvyšuje přesnost a opakovatelnost měření, data jsou dále zpracovávána ve specializovaném parodontologickém SW pro přesné sledování průběhu onemocnění.

Pro léčbu mírných až středních stavů zajišťujeme dentální hygienu spolu s instruktáží přímo na našem pracovišti pro motivaci klienta. Používáme nadstandardní výplachy chobotů pro léčbu zánětů.

Pro léčbu těžších stavů a provádíme s použitím nejmodernějšího mikrochirurgického instrumentářia chirurgické výkony různého rozsahu. Tyto zahrnují mikrochirugické krytí obnažených krčků / kořenů a u těžších stavů provádíme také transplantace dásně s využitím štěpů odebraných z patra. 

bottom of page